Odpowiednio dobrany zegarek na rękę to doskonały sposób na udane dopełnienie stylizacji. Diabeł jednak tkwi w szczegółach – zaniedbany czasomierz popsuje nawet najbardziej trafiony strój, osłabiając ogólny odbiór. O zegarek warto dbać też z innego powodu – odpowiednio traktowany posłuży nam znacznie dłużej. Co zatem robić, by utrzymywać zegarek w czystości?
Czyszczenie koperty
O ile konserwację mechanizmu warto zawsze powierzyć specjaliście, ponieważ nieumiejętne otwieranie koperty skończy się pozbawieniem zegarka wodoszczelności, to przy pomocy kilku prostych zabiegów możemy usunąć brud odkładający się w zakamarkach zewnętrznych elementów czasomierza.
W pierwszej kolejności należy odpiąć bransoletę bądź pasek. Na rynku dostępne są specjalnie przeznaczone do tego przyrządy, jednak w większości przypadków powinien wystarczyć niewielki, płaski śrubokręt.
Osamotnioną kopertę można wstępnie wyczyścić, używając do tego wilgotnej ściereczki. Brud z zakamarków łatwo usunąć przy pomocy szczoteczki. Warto pamiętać, by miała ona stosunkowo miękkie włosie, które nie zarysuje koperty. Oczyszczonej koperty lepiej nie spłukiwać pod kranem, narażając ją na zalanie – resztek brudu skutecznie pozbędziemy się przy pomocy wilgotnej szmatki.
Jak dbać o pasek i bransoletę od zegarka?
Bez względu na to, czy zegarek nosimy na skórzanym pasku, czy na bransolecie, także ten element należy poddać czyszczeniu. W przypadku bransolety jest to stosunkowo łatwe – można wstawić ją do naczynka z wodą z dodatkiem detergentu, który doskonale poradzi sobie z brudem w zakamarkach. Następnie można ją potraktować wspominaną wcześniej szczoteczką, przy pomocy której dotrzemy w trudno dostępne miejsca.
Jeżeli zaś chodzi o pasek, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim, nie należy na siłę go prostować – skóra dopasowuje się do kształtu nadgarstka, a wszelkie próby jej prostowania sprawią, że pomarszczy się i popęka. Co do mycia paska, należy w tym celu użyć specjalnego preparatu do czyszczenia skóry o łagodnej formule. Trzeba pozwolić mu się wchłonąć, a następnie usunąć resztki pasty i brud przy pomocy delikatnej szmatki z mikrofibry.
Elementy zegarka należy następnie wytrzeć do sucha pozwolić im wyschnąć. Zapobiegnie to gromadzeniu się wilgoci, która może skutkować pojawieniem się pleśni i szybkim powrotem brudu. Zegarka nie należy suszyć na słońcu – destrukcyjne będzie to zwłaszcza dla paska. To samo dotyczy podsuszania przy pomocy kaloryfera, bądź suszarki. Wystarczy suche miejsce i trochę czasu.
W. Śliwiński – jubiler z obszerną ofertą markowych zegarków
W. Śliwiński to jubiler oferujący różnego rodzaju biżuterię. Zakupów można dokonać zarówno przez stacjonarny, jak i internetowy sklep. Zegarki wielu renomowanych producentów stanowią znaczny segment asortymentu proponowanego klientom.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://www.wsliwinski.pl/.