Jakie zabawki rozwijają zdolności manualne u dziecka?

0
33
Jakie zabawki rozwijają zdolności manualne u dziecka?

Jak wiadomo najlepsze zabawki dla dzieci nie tylko dają im niezapomnianą rozrywkę, ale powinny też wpływać na ich rozwój. Poszczególne kategorie odpowiadają za różne zdolności poznawcze, natomiast nie mniej ważne są umiejętności manualne. Przy okazji gadżety tego typu pobudzają zwykle kreatywne myślenie, więc dziecko wynosi z takiej zabawy wiele korzyści.

Dlaczego zdolności manualne są tak ważne?

Wielu rodziców skupia się na zabawkach, które pobudzają spostrzegawczość lub pomału uczą maluchów literek bądź cyfr, natomiast niezwykle istotne są te, dzięki którym najmłodsi nabywają sprawność manualną. Wbrew pozorom takie zdolności są potrzebne nie tylko dla dzieci przejawiających artystyczne aspiracje. To właśnie poziom sprawności rączek będzie potem decydował o precyzji, koordynacji czy sile dłoni (rozwijane są mięśnie krótkie ręki). Będzie to potem widoczne w różnych czynnościach, także tych podstawowych. To właśnie takie ćwiczenia umożliwią dziecku w przyszłości pewny chwyt przedmiotów, zapinanie guzików czy suwaków, a także jedzenie i picie, gdyż sprawniej będzie sobie radziło ze sztućcami oraz naczyniami. W ogromnej mierze wpływa to zatem na stopień samodzielności malucha. Takie zdolności odgrywają potem niebagatelną rolę już na etapie edukacji, gdyż dziecko z rozwiniętymi umiejętnościami manualnymi, będzie lepiej rysować i pisać czy radzić sobie z innymi wyzwaniami tego typu w szkole.

Zabawki kreatywne

Rozwiązaniem pozwalającym na rozwijanie zdolności manualnych maluchów są zabawki kreatywne, które przy okazji, jak sama nazwa wskazuje, pobudzają wyobraźnię malca. Dla najmłodszych doskonałe będą specjalne zestawy kreatywne, w których najczęściej wykorzystuje się ciastolinę czy inną masę plastyczną, umożliwiającą różne twórcze prace. Wersje przeznaczone dla nieco starszych dzieci będą posiadały większą liczbę elementów, takich jak wszelkiego rodzaju koraliki czy inne dodatki, co umożliwia potem tworzenie nowych przedmiotów. Uniwersalnym wyborem będą też klocki LEGO, które zdecydowanie wspierają rozwój zręczności, ale i wyobraźnię.

Dzieci mają zwykle za zadanie zbudować jakąś określoną konstrukcję, lecz potem z powodzeniem mogą też układać klocki według swojego uznania i tworzyć różne kształty. Co ważne klocki LEGO są dostępne w zestawach o różnym przeznaczeniu wiekowym – dla najmłodszych klocki będą większe i łatwiejsze w ustawianiu, ale dostępne są i zaawansowane komplety, które będą doskonałą rozrywką dla starszaków. Jednocześnie jest to sprawdzona marka, dzięki czemu rodzice zyskują pewności odnośnie jakości takiej zabawki, którą maluchy będą się mogły cieszyć przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj