Zawieszenie pneumatyczne – jak to działa?

0
53
Zawieszenie pneumatyczne - jak to działa?

Zawieszenie pneumatyczne pozwala na stałe parametry resorowania, bez względu na obciążenie samochodu. Wykorzystywaną w tradycyjnych modelach zawieszenia sprężynę zastąpiła pompa zawieszenia. Sercem systemu zawieszenia pneumatycznego jest kompresor, który pompuje odpowiednio sprężone powietrze do poduszek amortyzatorów, które następnie łagodzą wstrząsy spowodowane przez wystąpienie nierówności. Sprężarka powinna wtłaczać jedynie suche powietrze we właściwym momencie, co tworzy konieczność współpracy wielu komponentów układu.

Jakie są zalety zawieszenia pneumatycznego?

Poduszka zawieszenia, określana również jako miech w166, niweluje odczuwanie jakichkolwiek nierówności podczas jazdy, co ma przełożenie na nieporównywalnie wysoki komfort. Profesjonalny kompresor pracuje skutecznie bez względu na ciężar samochodu oraz jego dodatkowe obciążenie. Sprężarka doskonale działa więc w dużych samochodach typu SUV oraz w nowoczesnych limuzynach.

Użytkowanie zawieszenia pneumatycznego

Mający za zadanie tłumienie nierówności miech w211 musi w ścisły sposób współpracować z pozostałymi komponentami takimi jak pompa zawieszenia. Skomplikowana budowa układu zawieszenia pneumatycznego, a także duża ilość delikatnej elektroniki powoduje, że kierowca wyposażonego w ten system pojazdu powinien cyklicznie kontrolować jego techniczny stan. Sprężarka to urządzenie, którego żywotność szacowana jest na ok. 200 tys. przebytych kilometrów.

Serwisowanie zawieszenia pneumatycznego

Niewłaściwie działający miech w251 zawieszenia pneumatycznego wskazuje na uszkodzenie systemu. Naprawa lub wymiana takich elementów jak pompa zawieszenia i kompresor może być związana z wysokimi kosztami. Zawieszenie pneumatyczne montuje się jednak najczęściej w samochodach z klasy premium, których nabywcy liczą się z większymi kosztami eksploatacji. Oczywiście regularne kontrole techniczne pozwolą wcześnie wykryć wadę, zanim układ zawieszenia pneumatycznego zostanie uszkodzony.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj