Bóle głowy, oczu, a w efekcie obniżona koncentracja podczas pracy przed ekranem komputera mogą być spowodowane brakiem lub źle dobranymi okularami. By takie dokuczliwe dolegliwości mogły odejść w niepamięć, producenci soczewek dopasowują je do potrzeb osób, które dużo czasu spędzają przed monitorem. Czym dokładnie są i czym wyróżniają się okulary do komputera?
Dlaczego powstają specjalne okulary do komputera?
Spędzanie długich godzin przed komputerem nie służy oczom, a wręcz przeciwnie – szkodzi im wówczas wiele czynników. Wpatrując się w monitor:
- przez dłuższy czas koncentrujesz wzrok na jednym punkcie – wtedy mięśnie oczu rozleniwiają się. W efekcie narząd wzroku może mieć coraz większe trudności z akomodacją – oznacza to problemy z widzeniem z bliska lub z daleka;
- rzadziej mrugasz – kiedy spacerujesz, patrzysz w dal czy robisz zakupy, twoja powieka mruga około 12 razy w ciągu minuty. Natomiast gdy pracujesz czy grasz na komputerze, oko zamyka się i otwiera o wiele rzadziej. Jest to groźne dla narządu wzroku i może powodować u ciebie dyskomfort. Rzadziej mrugające oko jest gorzej nawilżone, co skutkuje np. jego dokuczliwym pieczeniem;
- narażasz narząd wzroku na długotrwałą ekspozycję na niebieskie światło – jest to wysokoenergetyczne światło, które przenika w głębiej położone struktury oka do siatkówki, powodując uszkodzenie znajdujących się na niej fotoreceptorów. Może to grozić poważnymi problemami ze wzrokiem. Konsekwencją nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło mogą być też problemy ze snem, ponieważ przyczynia się ono do zaburzeń w produkcji melatoniny.
Skutki braku ochrony oczu przez osoby pracujące przy komputerze mogą być bardzo poważne. Może dojść np. do wystąpienia:
- Syndromu Widzenia Komputerowego CVS (ang. Computer Vision Syndrome) – objawia się on zamazanym widzeniem podczas patrzenia na monitor, w dal i spowolnionym wyostrzaniem obrazu wraz ze zmianą odległości;
- zespołu suchego oka – jego symptomy to pieczenie, swędzenie, podrażnienie i zaczerwienienie gałki ocznej oraz uczucie pozostawania w niej ciała obcego;
- zwyrodnienia plamki żółtej odpowiedzialnej za prawidłowy przebieg procesu ogniskowania w oku.
Odpowiednio dobrane soczewki pomagają zminimalizować ryzyko pojawienia się tych dolegliwości. Mają one powłoki, które wspomagają ochronę wzroku przed szkodliwym, niebieskim światłem.
Co powinny mieć okulary do komputera?
Nie każde okulary z soczewkami do korekcji wady wzroku wspomogą ochronę oczu przed szkodliwym oddziaływaniem światła emitowanego przez monitory komputerowe (a także przez tablety i smartfony). W wyborze odpowiedniego modelu na pewno pomoże ci optyk, optometrysta, a nawet porada od okulisty. Warto jednak wiedzieć, z czego składają się okulary do komputera.
- Po pierwsze – antyrefleks
Okulary z antyrefleksem do komputera pomagają mniej odczuwać zmęczenie oczu – ich przeciążenie i ból. Dzieje się tak, gdyż ich soczewki są pokryte warstwą antyrefleksyjną, która minimalizuje refleksy światła. W efekcie widziany obraz jest wyraźniejszy i trzeba mniej wytężać wzrok, aby dostrzec na ekranie najdrobniejsze detale. Przekłada się to na większy komfort podczas pracy przed komputerem.
Dziś okulary z antyrefleksem to niemal standard. Jednak zawsze warto się upewnić, czy soczewki wybrane do pracy przed komputerem mają specjalną powłokę.
- Po drugie – okulary Anti Blue Light (inaczej okulary z blue control)
To okulary z filtrem światła niebieskiego. Soczewki Anti Blue Light pomagają zabezpieczyć narząd wzroku przed oddziaływaniem szkodliwego promieniowania. W efekcie oczy osoby pracującej przed monitorem komputera mniej się męczą oraz nie są tak bardzo narażone na zmiany zwyrodnieniowe. Okulary Anti Blue Light wspierają także lepsze widzenie, gdyż zapewniają wyrazistszy obraz i kontrast kolorów.
- Po trzecie – odporność na zabrudzenia i zarysowania
Okulary do komputera nosi się zwykle przez większą część dnia. By nie osiadał na nich kurz i nie pozostawały na nich ślady palców, pokrywa się je specjalnymi powłokami. Takie warstwy ochronne zabezpieczają soczewki również przed zarysowaniami.
Okulary do komputera tylko dla osób z wadą wzroku? To mit!
Okulary korekcyjne do komputera pomagają lepiej widzieć osobom z daleko- i krótkowzrocznością oraz z astygmatyzmem, a także wspierają ochronę oczu przed niebieskim światłem. Co jednak z osobami, które nie mają wady wzroku, ale dużo pracują przed monitorem komputera?
Z myślą o takich osobach produkuje się okulary zerówki z Anti Blue Light i antyrefleksem. Pełnią one funkcję ochronną, ale powłoka antyrefleksyjna i filtr światła niebieskiego powodują, że widziany obraz jest wyrazistszy. Ogranicza to ryzyko przemęczenia oczu, ich bolesności oraz bólów głowy i problemów z koncentracją.
Wzrok jest bezcenny, dlatego w optyce powstały technologie, które pomagają go chronić. Należą do nich m.in. właśnie specjalne okulary do komputera – korekcyjne i zerówki.