Zawór elektromagnetyczny jest to elektromechaniczny element odcinający spełniający funkcję zdalnej automatycznej kontroli kierunków przepływu mediów ciekłych i gazowych w rurociągu. Cewka elektromagnetyczna służy do dozowania wymaganej objętości przepływu w określonym momencie czasu.
Zawór ten jest szeroko stosowany w instalacjach domowych i dużych aplikacjach przemysłowych w szerokim zakresie temperatur pracy. W rurociągach użytkowych zawór reguluje medium w instalacjach wodnych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania. Zawór stosowany w liniach technologicznych rafinerii chemicznych i naftowych, filtracji rurociągów hydraulicznych. Stosowany w rolnictwie: konstrukcje nawadniające, systemy dozowania i mieszania.
Jak działa zawór elektromagnetyczny?
Sterowanie elektrozaworem oparte jest na elemencie sterującym – cewce elektromagnetycznej. Przy braku prądu stałego lub zmiennego, pod wpływem mechanicznego nacisku sprężyny, membrana (tłok) zaworu znajduje się w gnieździe urządzenia. Kiedy do zacisków cewki elektromagnesu przyłożone jest napięcie elektryczne o różnym natężeniu, rdzeń zostaje włączony do cewki, umożliwiając otwarcie lub zamknięcie przesłony. Odłączenie cewki elektromagnetycznej powoduje zamknięcie łopatek. Cechy konstrukcyjne zaworu elektromagnetycznego mogą się różnić w zależności od typu zaworu elektromagnetycznego.
Zasada działania zaworu elektromagnetycznego
W produkcji zaworów elektromagnetycznych stosowane są materiały zgodne z wymaganiami i normami międzynarodowymi. Zawór elektromagnetyczny składa się z kilku podstawowych elementów:
- Obudowa. Może być wykonana ze stali nierdzewnej, żeliwa, mosiądzu odpornego na korozję, polimerów chemicznych.
- Cewka indukcyjna z rdzeniem (solenoid). Umieszczona w szczelnej obudowie uzwojenie wykonane jest z wysokowytrzymałej miedzi technicznej.
- Uszczelka. Polimer politetrafluoroetylenu (teflon), guma żaroodporna, silikon, kauczuk, fluoroplastik jest używany dla maksymalnej szczelności.
- Części funkcjonalne.
Zalety zaworów elektromagnetycznych
- Rodzaj pracy automatycznej;
- Praca z dużą prędkością;
- Możliwość zdalnego sterowania;
- Kompaktowy (małe rozmiary i niska waga);
- Długa żywotność;
- Łatwa instalacja i serwis sprzętu.
Przyczyny usterek i środki zaradcze
Prawidłowa eksploatacja oraz przestrzeganie parametrów technicznych podanych w karcie katalogowej produktu zapewni niezawodną i długotrwałą pracę urządzenia. W niektórych przypadkach przedwczesna awaria zaworu elektromagnetycznego może być spowodowana kilkoma przyczynami.