Szkolenia w czasie epidemii COVID-19

0
54
Szkolenia w czasie epidemii COVID-19

Epidemia koronawirusa wymusiła zmiany w niemal wszystkich obszarach. To samo dotyczy szkoleń i kursów. Na szczęście nie oznacza to, że szkolenia w ogóle się nie odbywają, w większości przypadków zmieniła się jedynie ich forma.

Szkolenia zdalne odbywają się bez przeszkód

W obecnej sytuacji większość szkoleń realizowana jest z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, czyli w formie e-learningu. W wielu przypadkach kursy i szkolenia mogły bez problemu zostać przeniesione do internetu ze względu na fakt, że w programie nie było zajęć warsztatowych, lub  realizowano je z wykorzystaniem komputerów. W takiej sytuacji udział w zdalnym szkoleniu niewiele odbiega od uczestnictwa w tych samych zajęciach w formie stacjonarnej. Z tego względu osoby, które jeszcze przed pandemią rozważały uczestnictwo w konkretnym szkoleniu, nie powinny bezwzględnie z niego rezygnować. Warto też zapoznać się ze szkoleniami realizowanymi obecnie online – np. Wyższa Szkoła Bankowa udostępnia całą listę kursów w formie zdalnej https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/szkolenia-i-kursy/listing-szkolen.

Należy też dodać, że dla wielu osób możliwość udziału w szkoleniu online może być nawet bardziej dogodna. W przypadku e-learningu nie trzeba dojeżdżać do innego miasta, by móc uczestniczyć w zajęciach.

Czy można organizować szkolenia w formie stacjonarnej?

Z kolei, jeśli chodzi o szkolenia w formie stacjonarnej, to rozporządzenie Rady Ministrów  . w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii dopuszcza organizację części takich szkoleń. Mowa m.in. o:

– szkoleniach w ramach kształcenia w zawodach medycznych,

– szkoleniach m.in. z zakresu ruchu drogowego, transportu kolejowego czy dla kierujących pojazdami,

– kursach i szkoleniach koniecznych do zapewnienia gotowości do wykonywania zadań ustawowych takich służb jak policja, ABW, straż pożarna, straż miejska czy inspekcja transportu drogowego,

– kursów w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy,

– szkoleń wstępnych w zakresie BHP,

– szkoleń w ramach kształcenia specjalizacyjnego lekarzy weterynarii.

Oprócz tego rozporządzenie przewiduje także kilka innych wyjątków, dotyczących np. szkoleń dla egzaminatorów egzaminu ósmoklasisty, czy szkoleń dla pracowników górskich. Tym samym na pewno możliwa jest organizacja szkoleń w formie stacjonarnej w przypadkach wymienionych wyżej.

Z dniem 28 lutego 2022 zniesione zostały wszelkie regulacyjne ograniczenia liczbowe i organizacyjne dotyczące realizacji usług rozwojowych w bezpośredniej formie stacjonarnej, bez względu na ich charakter, formę i miejsce realizacji.

Warto jednak pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna – i obecnie obowiązujące regulacje mogą ulec zmianie.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj