Wielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne. W polskiej tradycji obowiązkowym ich elementem jest malowanie jajek, czyli przygotowywanie pisanek. Oczywiście można sięgnąć po gotowe chemiczne barwniki, ale znanych jest mnóstwo sposobów, po które chętnie sięgały nasze babcie. Czym można barwić jajka, aby w wielkanocnym koszyczku pojawiły się wielobarwne pisanki?
Natura daje nam ogromne możliwości, jeśli chodzi o barwienie jajek. To, co znajdziemy na łące czy w polu może nadać jajkom różne kolory: czerwony, czarny, zielony, brązowy, fioletowy.
Kolor brązowy
Jeśli chcemy, aby nasze pisanki miały piękny brązowy kolor, warto zacząć zbierać łupiny z cebuli. To chyba najstarsza, a zarazem najbardziej popularna metoda barwienia pisanek, którą nasze babcie bardzo lubiły. Im więcej łupin weźmiemy, tym intensywniejszy będzie kolor. UWAGA: warto robić to w ciemnym garnku. Jeśli postawimy na ten biały, musimy liczyć się z tym, że on również zmieni kolor. Barwienie jajek tą metodą uda się każdemu.
Brązowy kolor uzyskamy również wtedy, kiedy sięgniemy po esencję z herbaty bądź igły jodłowe.
Kolor biały
Jeśli zależy nam na tym, aby nasze pisanki były białe, trzeba sięgnąć po ocet. W przypadku stwierdzenie barwienie jajek jest jednak mało precyzyjnie. Jajka będziemy bowiem raczej odbarwiać. Ocet wypłucze ze skorupek barwnik. Nie można jednak trzymać jajka w occie zbyt długo. Może bowiem sprawić, że skorupka zmięknie.
Kolor zielony
Pięknie prezentują się zielone pisanki. Aby uzyskać taki kolor jajek, należy sięgnąć po młode żyto. Przygotowany z niego wywar sprawi, że jajka nabiorą lekko zielonego koloru. Podobny efekt da młoda trawa, pokrzywa, a także kora brzozowa. Możliwości jest tak wiele, że każdy znajdzie w okolicy swojego miejsca zamieszkania to, co pozwoli mu uzyskać pożądany zielony kolor.
Jakie jajka najlepiej barwić?
Nie każda jajka malują się tak samo dobrze. Jeśli chcemy uzyskać piękny, intensywny, głęboki kolor, najlepiej zdecydować się na malowanie jajek o białej skorupce. Im ciemniejsza skorupka, tym trudniejsze będzie uzyskanie zadowalającego nas efektu.
Malowanie jajek to nasza tradycja. Barwne jajka można dowolnie ozdabiać. W różnych regionach Polski pisanki robi się różnymi metodami. W jednym pisze się je woskiem, w innych skrobie, a jeszcze innych obkleja trawą czy tatarakiem. Podstawą jest jednak zawsze kolor, który można nadać jajkom. Wskazane przez nas sztuczki to jedynie niewielka część tego, na co można postawić, jeśli chcemy cieszyć się pięknymi pisankami. Z pewnością nasze babcie również doradzą, jak skutecznie umalować jajka.