Zmiana klimatu, zła dieta, jedzenie w pośpiechu, spożywanie produktów przeterminowanych lub pochodzących z niepewnego źródła. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do problemów trawiennych. W tym również do powstania rozwolnienia. Ciągłe bulgotanie w brzuchu, konieczność natychmiastowych wizyt w toalecie i wzdęcia towarzyszące rozwolnieniu sprawiają, że jest to jedna z bardziej wstydliwych przypadłości. Dlatego też rozwolnienie najlepiej jest przeczekać w zaciszu własnego domu lub mieszkania.
Jak poradzić sobie z rozwolnieniem?
Co jednak zrobić i jak poradzić sobie z rozwolnieniem, kiedy złapie nas ono poza domem lub kiedy nie możemy danego dnia zostać w domu? Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie dostępnych w aptece środków bez recepty. Sprawdzą się tutaj elektrolity, węgiel leczniczy i inne środki hamujące niechcianą biegunkę. W trakcie rozwolnienia należy spożywać dużo płynów co pozwoli uniknąć niebezpiecznego odwodnienia. Wskazana jest także lekka dieta – gotowany ryż, gotowana marchewka, kisiel czy delikatny krupnik sprawdzą się tutaj idealnie.
Niestety czasami zdarza się, że mimo diety i zażywania środków przeciwbiegunkowych przez długi czas nie odczuwamy poprawy. W takim wypadku konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu oceni czy rozwolnienie jest efektem złego trybu życia, czy też do jego powstania przyczynił się jakiś wirus lub bakteria. Po badaniu może się okazać, że konieczne będzie zażywanie wskazanego przez lekarza antybiotyku.
Należy pamiętać, że rozwolnienie może być niebezpieczne – zwłaszcza, gdy utrzymuje się przez kilka dni. Taką wielodniową dolegliwość zawsze należy skonsultować z lekarzem w celu wykluczenia choroby i dobrania odpowiedniego lekarstwa.