Charlotte Cho, autorka bestselleru „Sekrety urody Koreanek”, nazywa maseczki w płachcie duszą tamtejszej pielęgnacji. Koreańskie maski mają zbawienny wpływ na urodę – zatrzymują młody wygląd, przeciwdziałają niedoskonałościom i genialnie nawilżają. Ich działanie zależy od materiału płachty i składników aktywnych. Ich dodatkową zaletą jest to, że wspaniale relaksują! Poznaj bliżej maseczki koreańskie i wybierz dla siebie ulubiony zestaw.
Co to jest maska w płachcie?
Wszyscy w Korei stosują maseczki na twarz, również panowie – są one stałym elementem domowej toaletki. Maski w płacie, nazywane zamiennie maskami w płachcie, są w Korei niedrogie, a cała przyjemność z ich stosowania wynika z ich różnorodności. Zabieg jest niczym rytualna zabawa. Mają kształt pasujący do twarzy i wycięcia na nos, oczy i usta. Mogą być bardzo eleganckie (na przykład te z 24-karatowym złotem) lub całkiem zabawne (na przykład maseczka panda, lew czy tygrys).
Produkty są dostępne w wielu kolorach, kształtach i wzorach. Za każdym razem możesz sięgnąć po inną lub wracać do swoich ulubionych koreańskich maseczek. To przyjemny zabieg, który kosztuje niewiele, nie zajmuje wiele czasu i można go łatwo wykonać w zaciszu własnego domu.
Jak często stosować maski w płachcie?
Maseczki w płachcie zwane są w Korei kompresami, ponieważ wspaniale dopełniają codzienną pielęgnację 10 kroków. Rekomenduje się je stosować 1-2 razy w tygodniu, chociaż jeśli masz ochotę na częste nawilżenie, nie ma przeciwwskazań, abyś po hydrożelową maskę na twarz sięgała nawet co drugi dzień. Wszystko zależy od składników aktywnych, które zawiera maseczka w płachcie.
Czy maski w płacie coś dają?
Wróćmy do tytułowego pytania: czy maski w płacie działają? Oczywiście! Maseczki szczelnie otulają twarz, dlatego zmuszają substancje aktywne do wniknięcia w głębsze warstwy naskórka czy nawet skóry właściwej – wszystko zależy od zdolności składników kluczowych do przenikania w głąb skóry, ale maseczki w płachcie znacznie ten proces ułatwiają. Działają jak okluzja, która „trzyma w ryzach” składniki aktywne. Po ściągnięciu maseczki od razu zauważysz różnicę! Skóra będzie nawilżona, wygładzona, zrelaksowana i promienna.
Jakie są rodzaje masek w płacie?
Jest ich naprawdę wiele! Koreańskie maseczki do twarzy można podzielić na kilka podstawowych kategorii, m.in.:
- nawilżające,
- kojące,
- rozjaśniające,
- odżywiające,
- nadające witalności,
- odmładzające.
Dostępne są też energetyzujące czy nawilżające maski w płacie dla mężczyzn.
Maska na twarz bawełniana czy żelowa?
Materiał koreańskich masek w płacie to zazwyczaj bawełniany płat nasączony bogactwem składników odżywczych, nawilżających lub regenerujących, które opiszemy poniżej. Dostępne są również maski żelowe – wykonane z hydrożelu, które całkowicie rozpuszczają się w wodzie, a po ich zastosowaniu skóra jest fenomenalnie nawilżona. Przykładem może być maska algowa w formie żelowego płata.
Wskazówka! Masz opuchliznę wokół oczu? Wsadź przed aplikacją żelową maską na twarz do lodówki. Wspaniale chłodzi i pozwala pozbyć się obrzęków limfatycznych,
Wybrane składniki najlepszych masek koreańskich
- Maska z propolisem zmiękcza skórę i zapewnia natychmiastowe nawilżenie.
- Maska na twarz z witaminą C zapewnia natychmiastowe rozświetlenie (naturalny glow) i ujednolica kolor skóry. Przeciwdziała negatywnemu wpływowi wolnych rodników. Idealna przed wielkim wyjściem – daje tzw. efekt bankietowy.
- Maska algowa jest cennym źródłem minerałów. Odmładza i dotlenia. Idealna do cer zmęczonych, zanieczyszczonych i pozbawionych blasku.
- Maska z kwasem hialuronowym wspaniale nawilża. Podobnie jak koreańska maseczka z opuncją figową, potocznie zwana kaktusem.
- Po maskę z aloesem sięgnij, gdy skóra jest podrażniona i przesuszona.
- Działanie rozjaśniające ma na przykład maseczka panda, która zawiera substancje depigmentujące, takie jak niacynamid, argininę czy ekstrakty z owoców. Wpływają one na równomierne rozłożenie melaniny w skórze, przez co zmniejszają przebarwienia skórne.
- Maseczka kolagenowa w płachcie działa przeciwzmarszczkowo i nawilżająco.
- Maseczka ze śluzem ślimaka, a właściwie mucyną jest pełna składników odżywczych, które stymulują powstawanie kolagenu i elastyny, odbudowują uszkodzoną skórę i przywracają właściwy poziom nawilżenia.
Jak stosować maskę w płachcie?
Zwykle instrukcja jest na opakowaniu, ale może być napisana po koreańsku. Dlatego tutaj podajemy ją krok po kroku:
- Umyj twarz najpierw delikatnym olejkiem do oczyszczania cery, następnie balsamem lub emulsją na bazie wody.
- Zastosuj toner – to bardzo ważny krok, który pozwoli wyrównać pH skóry i przygotować ją na bombę składników aktywnych zawartych w maseczce.
- Otwórz opakowanie maski w płacie od góry. Może ociekać żelem lub płynem. Nie przejmuj się i resztki esencji wetrzyj w skórę dekoltu czy ramion.
- Zobacz, czy maseczka nie ma folii z obu stron – trzeba ją ściągnąć.
- Rozłóż płachtę na twarzy. Jeśli nie ma oznaczenia, gdzie jest wierzchnia, a gdzie dolna strona, to oznacza, że nie ma różnicy, jak ją nałożyć.
- Zrelaksuj się.
- Odczekaj 10, 20 czy 30 minut – dokładny czas powinien być określony przez producenta. Ale uwaga! Nie dłużej, bo po wniknięciu substancji aktywnych z bawełny, materiał może wyciągać nawilżenie ze skóry!
- Zdejmij maseczkę i ją wyrzuć – produkty są przeznaczone do jednorazowego użytku. Ponowne użycie nie ma sensu, ponieważ wszystkie drogocenne substancje już zostały wchłonięte przez Twoją skórę.
Czy maskę w płachcie się zmywa?
Absolutnie nie (chyba że producent jasno to zaznaczy, ale generalnie nie należy zmywać skóry po maseczce z płachty). Resztki substancji z maski możesz dodatkowo rozsmarować na ciele.
Czy po maseczce w płachcie nakładamy krem?
Tak. Po zdjęciu maseczki i wchłonięciu się substancji nałóż kosmetyk nawilżający lub krem barierowy. Jeśli wychodzisz na zewnątrz, zaaplikuj dodatkowo koreański SPF, czyli lekki dzienny krem, który dobrze chroni przed działaniem promieni UVA i UVB na skórę.
Koreańskie maseczki w płachcie to doskonały sposób na dostarczenie cerze substancji intensywnie nawilżających i odżywczych. Stosuj je regularnie, a zauważysz lepsze funkcjonowanie bariery ochronnej skóry. Na którą maskę na twarz masz ochotę w pierwszej kolejności?